Čo robiť, ak WordPress neposiela maily?

WordPress neposiela maily

Tak ako na takmer každom webe, isto máte aj na tom svojom nejaký kontaktný formulár, aby ste jeho návštevníkom uľahčili komunikáciu s vami. Po jeho vyplnení očakávate, že na vašu kontaktnú mailovú adresu príde email, ale čakáte márne. Nastavenie formulára ste už skontrolovali 100x, v mailovej schránke ste preverili spam zložku…. nikde nič. Po emaili ako keby sa zem zľahla.

 

Prečo to nefunguje? Prečo mi nechodia maily?

WordPress štandardne odosiela maily prostredníctvom PHP funkcie.  Takéto maily avšak väčšina hostingov z dôvodu ochrany pred posielaním spamu z vašej web stránky blokuje.

 

Ako to vyriešiť?

Aby mohli byť maily zo stránky korektne odosielané, je potrebné zmeniť spôsob, akým sa odosielajú. Miesto vstavanej PHP funkcie je potrebné ich odosielať prostredníctvom SMTP protokolu, tak isto ako keď posielate maily z vášho mailového programu, napr. z Outlooku.

Existuje viacero pluginov, ktoré toto dokážu zabezpečiť. Azda najobľúbenejším je WP Mail SMTP, ktorý má v oficiálnom WordPress repozitári aktuálne 1 milión stiahnutí. Tento na všetkých mnou vytvorených stránkach používam aj ja.

Aby ste ho však mohli používať, je nutné mať prístup k mailovej schránke, ktorá umožňuje posielanie mailov prostredníctvom SMTP protokolu. To ale na nejakej bezplatnej schránke zrejme k dispozícii mať nebudete. Ak však máte web na svojej vlastnej doméne, isto máte vo svojom hostingovom programe aj možnosť vytvárania emailov a teda by ste mali vedieť z týchto schránok aj odosielať maily cez SMTP.

Pred inštaláciou WP Mail SMTP (alebo iného obdobného pluginu) je vhodné si najskôr vytvoriť mailovú schránku, z ktorej budete maily posielať. Odporúčam na tento účel z dôvodu bezpečnosti vytvoriť a používať iný, samostatný účet, napr. wordpress@vasadomena.sk, ktorý na žiadny iný účel používať nebudete, len na posielanie mailov zo stránky.

Po zriadení mailovej schránky už len stačí WP Mail SMTP správne nakonfigurovať (ukážka konfigurácie) a odosielanie mailov prostredníctvom kontaktného formulára by malo začať fungovať. Týmto spôsobom vyriešite odosielanie všetkých mailov z WordPressu. Potrebné údaje pre konfiguráciu získate vo svojej hostingovej spoločnosti.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore