Ako nainštalovať WordPress

Rozhodli ste sa vytvoriť si na svojej doméne web stránku v obľúbenom redakčnom systéme WordPress, ale neviete ako si ho nainštalovať? Hneď na začiatok vám prezradím, že to nie je nič zložité a bez problémov to zvládnu aj začiatočníci.

WordPress je možné nainštalovať dvoma základnými postupmi.

Inštalácia WordPress prostredníctvom ovládacieho panela hostingovej spoločnosti

Väčšina kvalitných hostingových spoločností umožňuje nainštalovať WordPress (resp. iný CMS) priamo z ich ovládacieho panela automaticky. Vo všeobecnosti je to otázka pár klikov. Napr. v najznámenšej slovenskej hostingovej spoločnosti WebSupport (odporúčam) to spravíte takto jednoducho:

 1. Prihláste sa do svojho konta na stránke admin.websupport.sk.
 2. V časti Služby si zvoľte doménu, na ktorej chcete WordPress nainštalovať.
 3. Nakoľko WebSupport inštaluje WordPress cez šifrované pripojenie https://, je potrebné ešte pred samotnou inštaláciou zabezpečiť na doméne SSL certifikát (ak ho už na doméne neaktivoval automaticky WebSupport). V menu teda kliknite na „SSL certifikáty“ a následne vpravo na tlačidlo „Pridať/Vytvoriť nový certifikát“. Úplne vám postačuje vytvoriť Let’s Encrypt certifikát zadarmo.
  Vytvorenie SSL certifikátu
 4. Certifikát máte pre doménu vystavený, môžte nainštalovať WordPress. V ľavom menu prejdite na „CMS – redakčné systémy“. Okrem WordPress je prostredníctvom tohto nástroja možné nainštalovať aj Joomla, Drupal, PrestaShop. Pre samotný WordPress sú k dispozícii 2 rôzne „inštalačky“. Odporúčam inštalovať čistý WordPress (na konci zoznamu), nie „WebSupport edition“.
  Výber CMS na inštaláciu
 5. V ďalšom kroku vyplňte pár základných údajov a kliknite na „Nainštalovať“. O pár minút máte WordPress na svojej stránke funkčný.
  TIP: ako prihlasovacie meno nikdy nepoužívajte „admin“, resp. „administrator“. Z dôvodu bezpečnosti je lepšie použiť iné.
  Inštalácia WordPress
2 mesiace zadarmo
Kupón

Pri kúpe akéhokoľvek hostingu na 1 rok získate ďalšie 2 mesiace zadarmo.

More Less
Bez obmedzenia

 

Manuálna inštalácia WordPress

Tento spôsob inštalácie je určený skôr pokročilým IT používateľom, u ktorých je predpoklad, že nasledujúce kroky budú vedieť spraviť aj bez ich detailného popisu. Aj preto tento postup rozpíšem len vo všeobecnosti.

 1. Na doméne aktivujte SSL, napr. prostredníctvom Let’s Encrypt.
 2. Vytvorte si MySQL, resp. MariaDB databázu, ktorú bude WordPress využívať.
 3. Stiahnite si inštalačný balík WordPress z sk.wordpress.org
 4. Rozbaľte ho a súbory nakopírujte cez FTP do domovského adresára web stránky
 5. V prehliadači otvorte doménu (odporúčam cez https), kde chcete WordPress inštalovať – napr. https://www.domena.sk
 6. Vyplňte potrebné údaje na inštalačnej stránke a nainštalujte WordPress

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore